Poradňa publikovaná v časopise SaB – Stavebníctvo a Bývanie
Kedy sa prvý krát objavila kuchyňa prepojená s obývačkou?
Kuchyňa prepojená s obývačkou sa začala u nás prejavovať koncom osemdesiatych rokov, spolu s pádom bývalého režimu. Tento trend sa, samozrejme, už predtým vyskytol v architektúre západných krajín. Otvorené priestory pôsobia príjemne a sú zároveň dôležité aj z psychologického hľadiska. Umožňujú členom rodiny tráviť spoločný čas, aj napriek rôznym aktivitám, čím sa výrazne upevňujú vzťahy v rodinách.
V kolekciách firiem vidíme najnovšie lesklé kuchyne. Odporúčate „prepadnúť“ tomuto trendu?
Samozrejme, je to vecou vkusu. Sama vlastním lesklú kuchyňu. Lesklý materiál pôsobí elegantnejšie a luxusnejšie, ako matný. Treba však zvážiť, kto bude v kuchyni pracovať. Lesklé materiály sú náročnejšie na údržbu. Na lesklých dvierkach je vidno každý odtlačok prsta či prípadnú nečistotu. Ak k tomu máte otváranie bez úchytiek, dotykovým systémom, môžete dvierka stále leštiť. Preto pokladám za dôležité všetko si poriadne zvážiť, a to hlavne vtedy, ak sú v domácnosti malé deti.
Ktoré novinky v kuchyni stoja za zmienku?
Rada by som upozornila na veľmi jednoduchý a kompaktný dizajn kuchýň. Využíva sa priestor celej steny. Napríklad pri vysokých skrinkách sa výška dopĺňa ešte skrinkami v hornej časti, až po strop. V mnohých prípadoch pôsobí kuchynská linka ako nábytok do obývačky. Trendové sú bezúchytkové otváracie systémy (push systémy) alebo zapúšťané úchytky pozdĺž celých dvierok, ktoré pôsobia veľmi esteticky a zvýrazňujú horizontálne členenie kuchyne. Trendové sú lakované materiály (či už matné alebo lesklé) a fólie, ktoré sú populárne vďaka dobrým cenám a vysokej odolnosti. Ďalej dyhované materiály v hnedých a šedých odtieňoch a momentálne veľmi odľúbené ekologicky upravované masívne drevo (olejované alebo voskované), v prírodných odtieňoch, oživené kombináciou s lakovaným sklom.