11
jún

Poradňa publikovaná v časopise SaB Jún/2012

Miláno sa v apríli stalo svetovým hlavným mestom dizajnu a kreativity – v rámci výstavy iSaloni boli predstavené nové koncepty a vízie. Čo Vás najviac oslovilo?
Výstava iSaloni v Miláne je najväčšou výstavou dizajnu na svete. Osobne ma veľmi zaujali nové trendy vo farbách. Biela vysoko lesklá farba ustúpila zemitovým farbám s prevahou bielej kávy miešanej so šedou, ktoré dopĺňali tri nové dominantné odtiene – kurkuma (odtieň teplej žltej farby), šafrán (teplá oranžová farba 60. rokov symbolizujúca zdravie, mladosť a dôveru) a petrolejová farba (odtieň medzi modrou a zelenou predstavujúci široké nebo a hlbokú vodu). Tieto farby boli predstavené v kombinácii s prírodným masívnym drevom, ktoré si vďaka ekologickým olejom a voskom zachováva prirodzenú farebnosť a štruktúru. Novinkou v úpravách povrchu nábytku je špeciálna omietka s tzv. betónovým „lookom“, nanášaná, ako na korupsy, tak aj na dvierka skriniek. Oslovili ma aj koberce zošité z viacerých dielov v rovnakom farebnom tóne, s patinou 150 rokov starých bazárových kúskov. Upú

tala ma subtilnosť niektorých stolov a políc, veľmi tenké materiály pri pomerne veľkých rozmeroch.

Prichádza leto a terasy a záhrady sa stávajú našimi druhými obývačkami. Podľa čoho si vyberať záhradný nábytok?
V prvom rade si treba povedať, kde bude záhradný nábytok presne umiestnený. Či bude používaný na otvorenej terase, pri bazéne, pod strieškou… Masívny drevený nábytok a prírodný ratanový sú náročnejšie na údržbu a aj na skladovanie, pokiaľ sú neustále vystavené vplyvu vonkajších podmienok. Prírodný nábytok je potrebné raz za čas prebrúsiť a naolejovať, poprípadne nalakovať. Z tohto pohľadu by som odporúčala nábytok vyrobený z umelých vlákien. Napríklad nemecka firma Dedon vyrába nábytok z umelého vlákna v nádherných dizajnoch.